Поняття «пряма мова» зустрічається кожному з нас в повсякденному житті. Розберімося, як правильно розставити розділові знаки, щоб не припуститися помилки у текстах.
Пряма мова — це спосіб передачі чужого мовлення, за якого повністю зберігаються усі особливості — стилістичні, лексичні та синтаксичні. Якщо в реченні наявна пряма мова, слова автора мають бути обов’язково. Під час вивчення цієї теми використовуються скорочення: А або а — слова автора, П або п — пряма мова.
В разі виникнення труднощів з розбором схем та вивчення закономірностей виставлення розділових знаків, краще звернутися на сайт репетиторів. Це дасть змогу знайти викладача, який пояснить усі тонкощі та пояснить незрозумілі моменти.
Під час оформлення прямої мови можуть використовуватися такі розділові знаки:
двокрапка;
лапки;
кома;
тире;
знак оклику;
знак питання.
Для того, щоб швидко і легко опанувати зазначені схеми оформлення, краще розібрати їх на прикладах. Допомогти з опануванням практичних навичок з пунктуації можуть репетитори української мови. Вони допоможуть набути майстерності в написанні текстів з використанням прямої мови українською.
Щоб краще зрозуміти, що таке пряма мова, приклади краще розбирати по схемах. Це дасть змогу відразу орієнтуватися в розділових знаках, та запам’ятовувати пунктуаційне оформлення.
Якщо слова автора передують прямій мові, пишемо двокрапку та пряму мову в лапках. Наприклад: Він сказав: “Жодної повітряної тривоги — це запорука продуктивного дня”. Крапку обов’язково ставимо в кінці речення після закритих лапок.
Пряма мова після слів автора закінчується знаками оклику чи питання — обов’язково вносимо їх в лапки. Наприклад: Закарбувалася в думках фраза: “Спочатку ти працюєш на репутацію, а потім — вона на тебе!”
Коли ми цитуємо звичайну інформацію, в якої немає окличного чи питального відтінку, кому виносимо за лапки: “Завтра оголошуємо зібрання на 9.00, біля центрального входу ліцею”, — повідомили нам в шкільному чаті.
Хочеться текстом прокоментувати чиюсь фразу? Записуємо так: “І чого вони розліталися?” — риторичне питання, яке турбує кожного.
Якщо репліку розділено на дві частини словами автора, але речення не закінчене, крапку ставимо наприкінці, а посередині — тире та коми. Наприклад: “Фізкультури сьогодні не буде, — сказав вчитель, — замість неї ви підете на змагання”.
Просто запам’ятати за прикладом: “Хто бажає, може долучитися до збору книжок, — сказав нам вчитель. — Але пам’ятайте, що вони мають бути в гарному стані”. Лапки завжди відкриваємо на початку та закінчуємо наприкінці речення, попри слова автора всередині.
Коли в реченні з’являються знаки оклику або питання, головне — не згубити крапку. Запам’ятовуємо: “Як це, повітряна тривога?! — здивувався він. — Я ж ще навіть не допив ранкову каву”.
Не губіть розділові знаки, адже правильне оформлення дасть змогу читачу ваших творів або розповідей краще розуміти, про що розповідається.
Непряма мова — це спосіб передачі чужих висловлювань без дослівного цитування. На письмі лапками не виділяється. Наприклад:
ПМ: “Я так хочу тістечко на вечерю”, — сказала моя дівчина.
НМ: Моя дівчина сказала, що хоче тістечко на вечерю.
Перетворення цитат в непряму мову виконується за допомогою сполучників. При цьому перед сполучником ставиться кома, а лапки цитати — прибираються.
Щоб швидко опанувати усі правила радимо виконувати практичні вправи. Можна використовувати готові речення, в який пропущені розділові знаки — розставляти їх згідно з правилами. Наприклад,
Вона сказала Як я тебе кохаю.
Коли я виходжу з дома, моя мама завжди каже вдягни шапку на вулиці холодно.
Цей неперевершений смак пошепки сказав він я впізнаю його з тисячі це кава
Коли ми зустрічалися востаннє спитала вона я вже не пригадую.
Або ж змінювати формулювання відомих фраз. Наприклад, змініть речення так, щоб в них була пряма мова:
Моя сестра каже, що хоче купити новий автомобіль.
Мені розказала подруга, що в неї є чудова червона кофтинка.
Мій брат сказав мені, що в нього з’явилася дівчина.
Якщо при виконанні вправ виникають труднощі, краще за все звернутися за допомогою до професіонала — репетитора з української мови. Він підбере для вас зрозумілі та цікаві вправи, які допоможуть швидко опанувати усі тонкощі написання прямої мови українською.